Пріоритети транскордонного співробітництва

Університет
Пріоритети транскордонного співробітництва

У Львівській політехніці 7 квітня відбувся науковий семінар «Пріоритети транскордонного співробітництва між Україною та ЄС в умовах лібералізації візового режиму та міграційної кризи».
Його організатори – Міжнародний інститут освіти, культури та зв’язків з діаспорою (модератор заходу – науковий співробітник МІОКу Оксана П'ятковська), кафедра ПМВ ІГСН Львівської політехніки, Регіональний філіал Національного інститут стратегічних досліджень у Львові та ЛНУ ім. І. Франка.
Учасників наукового семінару привітали народний депутат України, головоа підкомітету з питань регіонального та транскордонного співробітництва між Україною та країнами ЄС Комітету ВРУ з питань європейської інтеграції Оксана Юринець, директор департаменту міжнародного співробітництва та туризму ЛОДА Тетяна Шапіленко та директор МІОКу Ірина Ключковська. Вони відзначили велику роль транскордонної співпраці між країнами-усідками, яка розширює добросусідські відносини, позитивно впливає на інтенсивний розвиток зв’язків з прикордонними територіями. І тут важливо, наголосили доповідачки, ґрунтувати свою роботу на наукових дослідженнях, яких чимало є в наукових інституціях (їх необхідно використовувати якнайповніше, адже наразі Україна не має закону, який сприяв би транскордонній співпраці). Вони сподіваються, що цей захід, як і парламентські і комітетські слухання дадуть можливість народитися новому закону.
Незважаючи на несприятливі умови в Україні, на її території успішно працюють різні єврорегіони. А найуспішніший – єврорегіон «Карпати», який на Львівщині вже 13 років. За цей час впроваджено 27 проектів (Україна запропонувала 40 європроектів). Тож Львівщина і надалі готова до активізації співпраці, перезавантаження цілого комплексу ресурсів тощо. Однак, на думку доповідачів, слід змінити філософію транскордонної співпраці, і, повернувшись обличчям до наших сусідів, напрацювати з ними спільну стратегію, що позитивно вплине на дальший розвиток обох країн.
На думку Ірини Клочковської, на науковому семінарі було «започатковано дуже добру співпрацю між всіма організаторами заходу, що сприятиме створенню постійно-діючого наукового семінару з конкретними напрацюваннями, які будемо передавати до парламенту».
Учасники наукового семінару говорили про сучасний стан та перспективи розвитку транскордонного співробітництва між Україною та ЄС в умовах візової лібералізації; специфіку міграційного обміну між Україною та ЄС у контексті міграційної кризи; визначили особливості впливу міжнаціональних відносин на розвиток транскордонного співробітництва, окреслили пріоритетні напрями розвитку транскордонного співробітництва в сучасних умовах тощо.

Катерина Гречин