Міжнародні (глобальні) та національні рейтинги

Академічний рейтинг університетів світу (ARWU)

Академічний рейтинг університетів світу (The Academic Ranking of World Universities, ARWU) вперше був опублікований у червні 2003 року Центром Дослідження Університетів Світового Класу (CWCU) Академії Вищої Освіти (колишній Інститут Вищої Освіти) Шанхайського Університету Цзяо Тун, Китай, і оновлюється щорічно. ARWU базується на шести об'єктивних показниках для рейтингування світових університетів, а саме: показник кількості випускників і співробітників, яким присвоєно Нобелівську або Філдсівську премію; показник кількості часто цитованих дослідників за даними Томсон Ройтерс (Thomson Reuters); показник кількості статей, опублікованих в журналах Nature та Science; показник кількості статей, проіндексованих в Science Citation Index - Expanded і Social Sciences Citation Index; показник продуктивності університету з розрахунку на одну особу. Щорічно входить в рейтинг ARWU понад 1200 університетів і 500 кращих з них афішуються завдяки опублікуванню.

Хоча первинною метою цього рейтингу було бажання з'ясувати позицію п’яти китайських університетів на світовому рівні, він привернув велику увагу інших університетів, урядів і засобів масової інформації по всьому світу. Про ARWU повідомяють провідні ЗМІ майже у всіх великих країнах. Сотні університетів висвітлють результати рейтингу в новинах університету, річних звітах або рекламних буклетах. Дослідження про вищу освіту, опубліковане в журналі The Economist 2005 року прокоментував ARWU як «найбільш широко розповсюджений рейтинг світових університетів». Burton Bollag, репортер Chronicle of Higher Education писав, що ARWU «вважається найбільш впливовим міжнародним рейтингом».

Однією з причин значного впливу ARWU є те, що він використовує науково обґрунтовану методику, яка є стабільною  і прозорою. EU Research Headlines повідомляє про роботу ARWU 31 грудня 2003 року: «Університети були ретельно оцінені за допомогою ряду показників, що характеризують виконання науково-дослідної роботи».  Канцлер Оксфордського університету, Кріс Паттен, сказав: «це виглядає як дуже хороша спроба на базі справедливого порівняння». Професор Simon Marginson з Інституту освіти Лондонського університету зазначив: «що однією з сильних сторін академічно суворого і глобально всеосяжного Jiao Тong підходу Цзяо Тун (Jiao Тong) є постійне вдосконалення рейтингу і зацікавлення у відкритому співробітництві».

ARWU і його зміст широко цитуються і використовуються в якості початкової точки для виявлення сильних і слабких сторін національної освіти, а також сприяють реформуванню і встановленню нових ініціатив. Біл Дестлер (Bill Destler), президент з Рочестерського Технологічного Інституту (Rochester Institute of Technology), звиртається до результатів ARWU, щоб проаналізувати порівняльні переваги Західної Європи і США в плані інтелектуальних здібностей і творчості у своїй публікації в журналі Nature. Мартін Ензерінк (Martin Enserink) в своїй статті, опублікованій в журналі Science, згадав, що «низька позиція французьких університетів в шанхайському рейтингу ... посприяла винекненню загальнонаціональних дебатів про вищу освіту, що призвело до створення нового закону ... надаючи університетам більше свободи».

З метою більш повного задоволення різноманітних потреб для глобального порівняння університетів, крім ARWU, CWCU (Центр Дослідження Університетів Світового Класу) розробив Академічний рейтинг університетів світу за предметними галузями (ARWU-FIELD - ARWU- Галузь) в 2007 році і Академічного рейтингу університетів світу з предметних галузей (ARWU-SUBJECT - ARWU-Предмети) в 2009 році. ARWU-FIELD публікує  200 кращих університетів світу в п'яти широких предметних галузей, а саме:  Природничі науки і Математика, Інженерія/Технології та Комп'ютерні науки, Науки про життя і Сільськогосподарські науки, Клінічна медицина і Фармація  та Суспільні   науки. ARWU-Предмет публікує 200 кращих університетів світу в п'яти визначених рейтингом дисциплін, а саме: Матиматика, Фізика, Хімія, Інформатика і Економіка/Бізнес.

З 2009 року Академічний рейтинг університетів світу (ARWU) був опублікований і захищений авторським правом Shanghai Ranking Consultancy (Шанхай Рейтинг Консультування). Shanghai Ranking Consultancy -це повністю незалежна організація про інформацію щодо вищої освіту, і юридично не підпорядковується ніякому університету чи державній установі.